بررسی اجزای اصلی سیستم صوتی خودرو

سیستم صوتی خودرو چیست؟

یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های رانندگی در جاده یا شهر، گوش دادن به موسیقی است. درواقع تجربه یک رانندگی آرام و لذت‌بخش تکمیل نمی‌شود مگر با دل سپردن به نوای موسیقی مورد علاقه‌مان. حال هرچه این موسیقی با کیفیت بهتر و بیشتری پخش شود، تجربه مذکور هم دلنشین‌تر و خاص‌تر خواهد شد. همین نکته باعث شده است تا امروزه خودروها، هرقدر هم اقتصادی و معمولی، حداقل از یک دستگاه پخش ساده بهره‌مند باشند. هرچند پیشتر به‌کار گرفتن همین رادیو ضبط معمولی در خودروها یک آپشن لوکس محسوب می‌شد، اما امروزه سیستم صوتی خودرو شامل اجزای مختلفی است و استفاده از یک سیستم حرفه‌ای در خودرو برای برخی اهمیت بسیار بالایی دارد. ممکن است این سیستم در خودرو به‌صورت استاندارد تعبیه شود یا مالک به‌صورت شخصی سیستم صوتی مورد نظرش را روی خودروی خود سوار کند. درصورت به‌کار رفتن سیستم صوتی حرفه‌ای در یک خودرو، این مورد به‌عنوان آپشنی بسیار خاص در کاتالوگ خودرو مطرح می‌شود.

 

جزای سیستم صوتی خودرودر بخش تاریخچه سیستم صوتی گفتیم که این سیستم امروزه از اجزا و بخش‌های متعددی تشکیل می‌شود. بسته به مدل خودرو و کلاسی که در آن قرار دارد و البته سطح قیمتی، تولیدکننده به‌صورت استاندارد سیستم‌هایی با اجزای مختلف را روی خودرو نصب می‌کند. گاهی اضافه‌شدن برخی از این اجزا، می‌تواند در بین آپشن‌های تیپ‌های فول مطرح شود. به‌طور کلی اجزای سیستم صوتی عبارتند از:

 • هدیونیت
 • اسپیکربلندگوی
 • پسیوبلندگوی
 • اکتیوکامپوننت
 • ووفر
 • ساب‌ووفر
 • آمپلی‌فایر
 • توییتر

البته ممکن است برخی از اجزای ذکر شده در سیستم‌های مختلف و خودروهای متفاوت وجود نداشته باشند. همچنین تعداد بعضی از این اجزا مانند اسپیکرها می‌تواند زیاد و کم شود. اما در کل می‌توان یک سیستم صوتی کامل با همه این اجزا را در خودروهای مختلف به‌کار گرفت.

 

بررسی اجزار اصلی خودرو

هدیونیت

هدیونیت را می‌توان هسته مرکزی سیستم صوتی دانست. اولین و اصلی‌ترین رابط بین سیستم و راننده یا سرنشینان نیز هدیونیت است. این بخش درواقع همان بخشی است که در گذشته به آن ضبط گفته می‌شد. بنابراین هدیونیت را می‌توان کنسول سیستم صوتی خودرو دانست که پیشتر کاست پخش می‌کرد و امروز سی‌دی. هدیونیت‌های امروزی معمولا با خروجی‌های aux و USB قابلیت پخش آهنگ از فلش مموری و گوشی موبایل را هم دارند. هدیونیت‌ها که در گذشته جعبه بزرگی بودند، امروزه قابلیت جدا شدن پنل از بخش مرکزی را دارند که به برقراری امنیت بیشتر کمک می‌کند. در حال حاضر هدیونیت را در دو نوع اصلی می‌‌بینیم:

 • پخش دو دین
 • پخش تک دین

این دو مدل، درواقع استانداردی برای ابعاد هدیونیت است. به این ترتیب می‌توان به‌راحتی پنل پخش را تعویض کرد. در این استانداردها پخش‌های تک دین دارای ارتفاع و عرض مشخصی است و نمونه دو دین با ارتفاعی دوبرابر تولید می‌شود. پخش‌های تک دین ارتفاع حدود ۵ سانتی‌متری دارند. در هدیونت‌های دو دیت البته گاهی شاهد نمایشگر نیز هستیم. اما امروزه از یونیت‌ها و سیستم‌های صوتی این دش استفاده می‌شود که در آن‌ها نمایشگر به‌عنوان هسته مرکزی سیستم مولتی‌مدیا و جداگانه از پنل هدیونیت روی جلو داشبورد نصب می‌شود. برتری هدیونیت‌ها در تعداد خروجی‌های صدا، ووفرها، آمپلی‌فایرها و توییترهایی است که قادرند پشتیبانی کنند.

 

اسپیکر

اسپیکرنام دیگر این قطعه، باند یا بلندگوست. همه می‌دانیم که وظیفه باند یا بلندگو، پخش صدایی است که توسط هدیونیت یا پخش‌کننده از روی کاست، سی‌دی یا فلش خوانده می‌شود. باندها با کیفیت صدایی که پخش می‌کنند و البته بلندی آن‌ برتری خود را به رخ می‌کشند. اسپیکر خودرو را از نظر ساختار در دو دسته اصلی شاهد هستیم.

 • کامپوننت‌
 • کواکسیال

 

سیستم صوتی خودرو چیست؟

آمپلی‌فایر

آمپلی‌فایر به‌صورت خلاصه دستگاه تقویت صوت است. در واقع صدا از هیچ بلندگو، اسپیکر یا دستگاه پخشی بدون کمک آمپلی‌فایر قابل‌پخش نیست. این قطعه با ایجاد برخی تغییرات در امواج صدا و اعمال گروهی تقویت‌ها، صوت را تفکیک کرده و به بلندگوهای مختلف ارسال می‌کند. آمپلی‌فایرها به ۴ دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از:

مونو: یک خروجی دارند و برای سیستمی با یک باند مناسب هستند.

دو کاناله: برای یک جفت باند آمپلی‌خور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چهار کاناله: زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به راه‌اندازی دو باند و یک ساب‌ووفر باشد.

شش کاناله: برای دو جفت باند آمپلی‌خور و دو عدد ساب ووفر کاربرد دارند.

 

توییتر

یک موسیقی زمانی بهترین کیفیت را خواهد داشت که تمامی فرکانس‌ها و امواجش پخش شود. به این معنی که علاوه بر صدای بم و کوبشی، صدای ریز نیز پخش شود. برای بهره‌بردن از چنین کیفیتی از توییترها کمک می‌گیرند. (Tweet) در زبان انگلیسی به معنای جیک‌جیک کردن است. اگر در طبیعتی ساکت قدم زده باشید حتما متوجه صدای ریز پرندگان کوچک شده‌اید. فلسفه استفاده از این باندهای کوچک که ابعادی در حدود یک پرنده کوچک دارند نیز پخش صدای ریز است.

آمپلی‌فایر قدرت خروجی از سیستم صوتی را تا ۵۰ وات افزایش می‌دهد. استفاده از آمپلی‌فایر نیازمند سیم‌کشی RC است.

 

بررسی اجزای اصلی سیستم خودرو

 

ووفر و ساب‌ووفر

ووفر و ساب‌ووفر نیز که نوعی باند یا بلندگو محسوب می‌شوند در ابعاد بزرگتر تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای بهره بردن از یک صدای مناسب و باکیفیت باید در انتخاب ووفر یا ساب‌ووفر دقت کرده و یک نوع متناسب با خودرو، کابین و سیستم صوتی را انتخاب کرد. ووفر صدای بم، کوبشی و زیر صدای موسیقی را تنظیم می‌کند. این نوع باند فضای زیادی را در خودرو به خود اختصاص می‌دهد و برق زیادی هم مصرف می‌کند.

 

در این مطلب با سیستم صوتی خودرو آشنا شدیم. فکر می‌کردید این سیستم تا این حد پیشرفته باشد؟

لطفا شما برای ما بنویسید که از کدام برند برای سیستم خودرو استفاده می کنید؟

 

فاضل لشگری
ارسال دیدگاه