ساب ووفر چیست

ساب ووفر چیست

واژه ووفر (Woofer) از واژه ی woof به معنای پارس سگ گرفته شده است. این نام گذاری شاید به این علت باشد که پارس سگ، صدای بم دارد. همچنین واژه ی توییتر (که در بالا توضیح داده شد) از واژه tweet گرفته شده به معنای صدای پرنده ها، که این نام گذاری هم می تواند به این علت باشد که صدای اکثر پرنده ها، به اصطلاح زیر است.

ووفر ها برای پخش صوت های با فرکانس پایین طراحی شده اند و  به انواع ووفر (woofer)، میدوفر (mid-woofer) و ساب‌وفر (sub-woofer) تقسیم می شود. علت این تقسیم بندی، گستره فرکانسی است که این پخش کننده ها برای پخش کردن صوت، پشتیبانی می کنند. ووفر ها در فرکانس های پایین گستردگی پخش کنندگی بیشتری برای فرکانس های صوتی دارند اما ساب‌وفر ها گستره کمتری را پوشش می دهند، در واقع برای صدای های بم، تخصصی تر هستند و گران تر. میدوفر ها هم گستره فرکانسی صوتی مناسبی دارند. ووفر ها فرکانس های صوتی بین 40 تا 500 را پوشش داده و پخش می کنند. ساب‌ ووفر ها عمدتا فرکانس های بسیار پایین، یعنی فرکانس های بین 20 تا 200 هرتز را پشتیبانی می کنند و فرکانس میدوفر ها متفاوت است و می توانند تا فرکانس های نزدیک 5000 هرتز را نیز پخش کنند.

دلیل این نوع بندی، این است که برای پخش صوت ها با فرکانس پایین، سیستم های صوتی به تکنولوژی نسبتا پیشرفته ای نیاز دارند. مخصوصا در ساب‌وفر ها، تکنولوژی پیشرفته تری به کار رفته است. کیفیت صوت تولیدی توسط وفر ها و میدوفر ها به اندازه ساب‌ ووفر ها نیست. یعنی صدای تولیدی توسط ووفر ها یا مید ووفر ها به اصطلاح، “تمیزی” صوت تولیدی توسط ساب‌ ووفر ها را ندارند.

خود ساب ووفر ها نیز انواعی دارند. به عنوان مثال ساب ووفر هایی که گستره ی فرکانسی زیر 100 هرتز و بالای 20 هرتز را پوشش می دهند حرفه ای تر و گرانتر هستند. برای کار های فوق حرفه ای از ساب ووفر هایی با گستره صوتی زیر 80 هرتز استفاده می کنند. تکنولوژی ساخت این ساب ووفر ها بسیار پیشرفته تر است و مورد تایید کمپانی THX  هستند و استاندارد مخصوص آنها را دارند.

سیستم های صوتی چگونه صوت تولید می کنند؟

سیستم های صوتی با فرکانس پایین، برای تولید صوت، نیاز دارند که هوا را به گونه ای جا به جا کنند که فرکانس موج تولیدی، چیزی بین 20 تا 500 هرتز شود. این کار اکثرا توسط که موتور الکترودینامیکی صورت می پذیرد. این موتور ها عموما توسط یک مخروطی سفت و سخت به عنوان هدایت دهنده موج که بالای آن را یک پوسته سخت احاطه کرده است و مخروطی بالای یک سیم پیچ صوتی قرار دارد و تمامی این عناصر توسط یک میدان مغناطیسی احاطه می شوند، تشکیل شده اند. مجموعه سیم پیچ و آهنربا (میدان مغناطیسی) یک موتور الکتریکی خطی را تشکیل می دهند.

با اتصال جریان الکتریکی، موتور الکتریکی تشکیل شده داخل سیستم صوتی، موجب حرکت پیستول مانند پوسته بالایی مخروط می شود و در واقع باعث ایجاد موجی از مولکول های هوا می شود این سیستم، یک سیستم صوتی را تشکیل می دهد. اساس کار ووفر ها نیز بر اساس همین موج است که به موج صوتی تلقی می شود. جنس پوسته ای که بالای سیم پیچ قرار گرفته است از مواد پلیمری مختلفی است تا استحکام و در عین حال انعطاف پذیری لازم را برای کار کردن ووفر فراهم کند. در مورد ساب ووفر ها، قاب دور موتور الکترودینامیکی نیز به خودی خود تکنولوژی ساخت مخصوص خود را دارد. پوسته های اکثر سیستم های صوتی عموما چوبی است تا هم استحکام کافی را داشته باشد هم هدایت پذیری لازم را ایجاد کند و هم ارزان تر باشد.

zefa-admin
ارسال دیدگاه